2148853335

Pomoc żywnościowa trafia do potrzebujących

Trwa wsparcie w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ). Program ten obejmuje pomoc żywnościową w formie paczek żywnościowych lub posiłków oraz realizację działań towarzyszących (np. warsztaty, doradztwo), które będą miały na celu poprawę sytuacji osób potrzebujących i najuboższych.

Program realizowany jest przy współudziale 5 organizacji partnerskich:

  • Polski Czerwony Krzyż
  • Polski Komitet Pomocy Społecznej
  • Caritas Polska
  • Federacja Polskich Banków Żywności (organizacja członkowska WRZOS)
  • Kościół Starokatolicki w RP

Każda z organizacji prowadzi działania w bardzo podobnej formule, tj. współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz ośrodkami pomocy społecznej.
Posiłki zazwyczaj odbierają osoby w kryzysie bezdomności i są wydawane przez organizacje lokalne posiadające jadłodajnie lub kuchnie. Artykuły żywnościowe zgodne przydziałem na osobę są przekazywane w formie kilku paczek.

Pomoc oferowana w ramach Programu FEPŻ to nie tylko paczki żywnościowe, ale także szereg warsztatów, dzięki którym osoby objęte programem mają możliwość nabycia między innymi umiejętności:

  • w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, tj. warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia, programy edukacyjne mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
  • warsztaty edukacji ekonomicznej, tj. nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych).

Skierowanie w zakresie korzystania z Programu można otrzymać w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania, dlatego jeśli Wasza organizacja prowadzi placówkę lub inne wsparcie dla osób w trudnej sytuacji lub np. dla dzieci i młodzieży z rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze, to koniecznie podejmijcie współpracę w ww. zakresie z ośrodkiem pomocy społecznej, aby pomóc Waszym podopiecznym z tej możliwości.

Dodatkowo warto nawiązać współpracę z jedną z ww. 5 organizacji celem zaangażowania w realizację Programu, np. w formie realizacji działań towarzyszących, a w przypadku gdy dysponujecie kuchnią, to także organizacji posiłków dla konkretnej grupy.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.